Nov sistem naj pomagal okrepiti prepoznavnost in ugled slovenskega turizma, do ponudnikov namestitev pa bo predvidoma prijaznejši. Nastajajočega sistema znotraj verige Hotelstars se veselijo tudi hotelirji.
Trenutni sistem je zadnjo prenovo doživel pred devetimi leti. V tem času je prišlo do nekaterih sprememb, zato ga je treba prenoviti. Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo si poleg novejših smernic obetajo tudi dvig prepoznavnosti slovenskega hotelirstva.
"V Hotelstars je Slovenija vstopila na željo turističnega gospodarstva. Verjamemo, da standardi Hotelstars lahko prispevajo h dvigu prepoznavnosti in ugleda slovenskega hotelirstva," so zapisali o sistemu, ki je uveljavljen v 15 evropskih državah.
Združenje Hotelstars sicer določa kategorizacijo hotelov, Slovenija pa bo posodobila tudi kriterije pri vseh ostalih nastanitvenih obratih. "Izhajali bomo iz smernic Hotelstarsa ob ohranjenih specifikah posameznih nastanitvenih obratov ter novih smernicah razvoja," so pojasnili. To na primer pomeni, da v primerih, ko določeni kriteriji, kot je velikost sobe ali površina postelje, ne bodo več obvezni element za hotele, ti ne bodo obvezni niti za ostale nastanitvene obrate.
Kakšni bodo stroški, ni znano
Kako visoki bodo stroški, še ni jasno. Povezani so z uvedbo novega sistema. Gre predvsem za vzpostavitev novega elektronskega sistema in njegovega vzdrževanja, izobraževanja za ocenjevanje nastanitvenih obratov in stroške brezplačnega svetovanja nastanitvenim obratom, so pojasnili na ministrtvu. Zagotovili so, da ponudniki, ki izpolnjujejo kriterije po trenutno veljavni kategorizaciji ne bodo soočeni z dodatnimi stroški.
Pravilnik o kategorizaciji nastanitvenih obratov s kriteriji bo objavljen predvidoma v drugi polovici leta. Novi sistem pa naj bi začel v začetku prihodnjega leta.
Hotelirji zadovoljni
V Združenju hotelirjev Slovenije pozdravljajo priključitev sistemu Hotelstars, ki počasi postaja prevladujoč sistem v Evropi. "Zagotovo je prednost sistema Hotelstars ta, da je med drugim implementiran tudi v Avstriji in v Nemčiji, od koder prihaja največ tujih turistov v Slovenijo. Za goste je pomembno, da ponudniki zagotavljajo njim prepoznavno kakovost," je za STA povedal predsednik združenja ter direktor ljubljanskega hotela Slon Gregor Jamnik.
Pridružitev mednarodno prepoznavni turistični znamki je po oceni Jamnika pomembna z vidika doseganja višjih cen. Prednosti pa so tudi drugje. "Slovenski sistem je bil zapleten, okoren, v neskladju s sodobnimi trendi in pričakovanji gostov, neprijazen do hotelskih podjetij, birokratski, predvsem pa zahtevnejši od Hotelstarsa," je poudaril sogovornik. Bistveno prednost novega sistema vidi v dejstvu, da ta odpravlja neživljenske omejitve kvadrature sob in kopalnic, kar je ob obstoječih zakonih gradnje nemogoče spreminjati.
"Slovenski hoteli skupaj letos prvič od izbruha krize beležimo dobiček v seštevku bilanc za poslovno leto 2016." Gregor Jamnik, direktor Hotela Slon
Nekaj elementov za petzvezdične hotele, ki so v slovenskem sistemu izbirni, v Hotelstars pa obvezni, bo sicer tem hotelom povzročilo dodatne stroške poslovanja. Takšno je na primer delovno mesto concierge (upravitelj). "Vseeno menimo, da bodo hotelska podjetja te zahteve uspela rešiti z drugačno sistematizacijo delovnih mest, vsaj v večjih hotelih brez dodatnih stroškov dela," je dodal Jamnik.
Okoljski znaki ostajajo izbirni
Na Slovenski turistični organizaciji (STO) dodajajo, da bodo v okviru posodobitve sistema kategorizacije nastanitvenih obratov znaki za okolje umeščeni kot izbirni element. Tako znak Slovenia Green, ki ga lahko pridobijo nastanitveni obrati v okviru Zelene sheme slovenskega turizma, ostaja element dodane vrednosti v sistemu kategorizacije nastanitvenih obratov, shema pa ostaja tudi orodje za pozicioniranje in promocijo nastanitvenih obratov.
"Raziskave kažejo, da je rezerviranje nastanitev, ki se certificirajo kot okolju prijazne, eden izmed glavnih trendov izbire nastanitve na področju nastanitvenega sektorja," so še poudarili na STO.
Dokazano. da rezerviranje nastanitev, ki se certificirajo kot okolju prijazne, ni eden izmed glavnih trendov izbire nastanitve na področju nastanitvenega sektorja, ampak sprijemljiva cena nočitve,Kdor tega ne verjame naj se prepriča sam.Kaj jas rabim hotel za 50,100 ali več eurov… ...prikaži več na noč,če potrebujem sobo samo za prespati?