Svet
15 ogledov

Zaradi krize vedno manj velikih grških porok

Grška poroka Reuters
Zaradi krize se vedno manj Grkov odloča za tradicionalno grško poroko. Te so namreč postale prevelik strošek za tiste, ki se trudijo priti čez mesec.

Cerkvena poročna ceremonija  pri Grkih velja za močno zakoreninjeno tradicijo, kjer ima pomembno vlogo pravoslavna cerkev. Poroka navadno poteka v kapelici z velikim zvonom, notranjost pa je bogato okrašena s svečami, rožami in celo sladkarijami. Zaradi recesije v zadnjih šestih letih, naraščajoče brezposelnosti in vedno večje revščine, cerkvena poroka postaja luksuz, ki si ga lahko privošči le malo parov, poroča Reuters.

Za 28-letno nevesto Nafsiko Koutrokoi je bila odločitev o cerkveni poroki s svojim zaročencem zelo težka. "Situacija je trenutno precej težka. Odpovedati sva se morala različnim stvarem, od povabil pa vse do sprejema," je svojo izkušnjo opisala Koutrokoieva.

Manj cerkvenih in več civilnih porok

Leta 2011 se je za cerkveno poroko odločilo 28 tisoč parov, kar je 12 tisoč manj kot v predkriznem času leta 2008. Takrat se je cerkevno poročilo kar 40 tisoč parov. Ravno nasprotno pa je s civilno poroko. Leta 2011 se je za civilno poroko odločilo 26 tisoč parov, in sicer je to osem tisoč več kot desetletje prej.

Pari želijo vse, kar je ceneje

Zaradi krize v Grčiji, kjer vlada znižuje plače in dviguje davke, so oškodovani tudi načrtovalci porok in celotna poročna industrija. "Hočejo vse, kar je ceneje, česar ne morejo dobiti, saj se tudi cene stvari višajo," pravi Anastasia Theophanopoulou, katere družina se že desetletja ukvarja s prodajo poročnih storitev.

Varčujejo tudi pri pogrebih

Grki pa ne varčujejo le pri porokah, temveč tudi pri pogrebnih storitvah. Zaradi vedno večjih težav Grkov pri plačevanju pogrebnih storitev, so mestne oblasti celo znižale ceno pokopa na pokopališčih v prestolnici. "Ljudje so imeli vedno denar za pokojnega, vendar so trenutno v zelo slabem položaju," pravi mestni svetnik iz Aten Nikos Kokkinos, odgovoren za pokopališča.

Nekateri si ne upajo niti priti po pokojne v bolnišnice, saj ne zmorejo plačati pogreba. Spet drugi varčujejo s spominskimi ploščami v takšni meri, da pustijo, da je počivališče umrlega poraščeno z mahom.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.