Magazin > Lepota & telo
28 ogledov

Perila ne sušite zunaj

perilo Shutterstock
Pomlad je za vse, ki so alergični na cvetni prah, zelo naporno obdobje. Na srečo poleg antihistaminikov pri blaženju simptomov pomagajo številni nefarmakološki ukrepi.

Dež spere ozračje

Kljub lepemu vremenu se pohajkovanju po cvetočih travnikih ali mestnih parkih raje izognite. "Sprehode svetujemo zvečer, ko je koncentracija cvetnega prahu v zraku najnižja," pravi zdravnica Nena Kopčavar Guček, specialistka splošne medicine. "Podobno ugodno za dihala je ozračje tik po dežju: zrak je vlažen, delci cvetnega prahu so kondenzirani v dežnih kapljicah in ne obremenjujejo dihal," pojasnjuje. Pogosti nalivi so torej za alergike veliko boljši kot sončna pomlad, zato izkoristite letošnje muhasto vreme. "Tudi zračenje bivalnih prostorov priporočamo predvsem zvečer, ko je koncentracija cvetnega prahu v zraku najnižja," poudarja zdravnica.

Perila ne sušite zunaj

Cvetni prah pa ne predstavlja nevarnosti samo na prostem. Z izhodi ga vnesete tudi v stanovanje, saj se oprime vaše kože, las in oblačil. "Delci cvetnega prahu na perilu in obleki dodatno obremenjujejo dihala," pojasnjuje Kopčavar Gučkova. Da bi vnos alergenov v dom čim bolj omejili, zdravnica priporoča, da perila v času cvetenja ne sušite na prostem, ampak v sušilniku. Dobro je tudi, da se pri prihodu v stanovanje preoblečete v sveža oblačila.

Temeljito očistite leče

Še posebno nadležen zna biti cvetni prah za uporabnike kontaktnih leč. "Če nosite kontaktne leče in ste alergični na cvetni prah, leče večkrat na dan sperite in očistite. Cvetni prah se namreč zelo rad prilepi nanje," opozarja Kopčavar Gučkova.

Koncentracije

V notranjosti Slovenije bo po podatkih Agencije RS za okolje in inštituta za varovanje zdravja koncentracija cvetnega prahu trav do visoka. V zraku bo cvetni prah hrasta, divjega kostanja, platane, javorja, trpotca, kislice in oreha. Lokalno lahko alergikom povzroča težave cvetni prah oljne repice.

Zelena jelša cveti v hribih, občasno pa cvetni prah prinese v nižino. V Primorju bo obremenjenost zraka s cvetnim prahom krišine, trav in malega jesena do srednje visoka. V zraku bosta nizka koncentracija trpotca, hrasta, kislice in prva zrna oljke.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.