"Z uveljavitvijo prihrankov in odpravo neracionalnosti bi se ogrevanje lahko pocenilo za četrtino in več. Svetnikom smo zato predlagali nekaj konkretnih sklepov, ki bi to omogočili. A našega poročila niso obravnavali," opozarja Bojan Kenda, član neodvisne komisije, ki jo je občinski svet imenoval po tem, ko so v Novi Gorici zbrali blizu dva tisoč podpisov pod peticiji, s katerima občani zahtevajo večjo transparentnost poslovanja Javnega podjetja Kenog, ki skrbi za daljinsko ogrevanje v mestu.
Da mestni svetniki prejšnji teden niso obravnavali poročila komisije, je v prvi vrsti odgovoren svetnik SDS Tomaž Slokar, ki je predlagal, da se ta točka z dnevnega reda seje umakne. Pravi, da zato, ker so ga v Kenogu opozorili, da v poročilu mrgoli nepravilnosti.
Brez vlaganj ne bo nič
"Cena se da do določene mere optimirati tudi z racionalizacijo poslovanja Kenoga, večjih prihrankov pa brez posodobitve 40 let starega sistema ter vlaganj v kotlovnice s cenejšimi in okolju prijaznejšimi energenti ne bo. Če so pri uporabnikih vgradili kalorimetre z regulacijo in merjenjem porabe, zadeva še ni rešena. Voda za ogrevanje se zdaj, ko je uporabniki porabijo manj, ohlaja v cevovodih, ki puščajo, tako da so izgube po eni strani še večje," opozarja Slokar.
če bi bil župan pameten, bi namesto v "šminko" investiral v sanacijo toplovodov, zmanjšal izgube in znižal cene ogrevanja... pa bi mogoče dobil še en mandat....
Plače naj si znižajo, potem se pa lahko naprej pogovarjamo o racionalizaciji poslovanja. Kako je možno, da imajo v paradržavnih podjetjih delavci s triletno poklicno šolo višje plače, kot pa diplomirani inženirji strojništva v privat sektorju?