Slovenija
35 ogledov

Slovenija čaka, kaj bo naredila Avstrija

Vesna Györkös Žnidar Anže Petkovšek
Slovenija spremlja dogajanje v Avstriji in se pripravlja tudi na "najbolj črne scenarije". Ministrica vsebinsko o ukrepih ni govorila, je pa dejala, da vključujejo tudi najbolj restriktivne.

Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidarje na novinarski konferenci po seji vlade pojasnila, da so ukrepi za obvladovanje begunske krize, ki so jih danes obravnavali na vladi, naravnani v cilj odvračanja in obvladovanja nedovoljenih migracij. 

Kaskadno naravnani ukrepi

"Ocenili smo stanje in obravnavali vse možne scenarije," je povedala na novinarski konferenci. "Ugotavljamo, da smo pripravljeni in da bomo stopnjevali ukrepe glede na situacijo v smeri odkrivanja, odvračanja in uravnavanja nezakonitih migracij." Ukrepi za zavarovanje meje so po besedah ministrice v pripravi in so kaskadno naravnani. Vsebinsko o njih ni govorila, je pa dejala, da vključujejo tudi najbolj restriktivne.

PREBERITE ŠE: 

Na vprašanja, za kakšno konkretno zavarovanje meje in tehnične ovire gre, ministrica ni odgovarjala. "Vlada bo reagirala glede na situacijo," je poudarila. "Opazujemo, kaj počne Avstrija, zato sem danes govorila tudi z njihovo notranjo ministrico, ki je pojasnila, da so težje pregrade namenjene uravnavanju in usmerjanju migracijskega toka na prehodnih točkah in ne zapiranju meje, tudi zato, da se pri tem zagotovi varnost."

Razmišljajo tudi o tehničnih ovirah

Dodala je, da se Slovenija pripravlja tudi na črne scenarije, "a o tem danes še ne moremo govoriti". Za tehnične ovire je ministrica dejala, da so stvar stroke ter da v tem trenutku ni seznanjena, da bi bile v Sloveniji. "Ukvarjamo se tudi s to idejo, ampak za uravnavanje tokov na prehodnih mestih," je poudarila. "V tem smislu smo sinhronizirani z Avstrijo."

Poudarila je, da schengen še vedno velja in da ga Slovenija varuje glede na svoje zmožnosti in se je pri tem izkazala z maksimalnimi napori. 

Postavljanje ograje na Obrežju | Avtor: M. K. M. K.

"Prvi, ki upočasnujemo tok"

Prav tako je Slovenija po njenih besedah prva država, ki skuša upočasniti migracijski tok v EU. To je po njenem mnenju nesprejemljivo, glede na to, da sta na migrantski poti pred Slovenijo še dve zunanji meji EU. "Potrebno bi bilo vzpostaviti zbirne centre v Grčiji in Italiji," je ponovila. "Če se tam začel zmanjševati migracijski tok in bi se vračali ekonomski migranti, bi bila situacija tudi za Slovenijo lažja." 

Avstrija bo gradila ograjo

Avstrija je ta teden napovedala, da bo na meji s Slovenijo gradila ograjo. "Ne gre za zaprtje meje," je avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner poudarila za avstrijske medije, nato pa napovedala tehnične zapore, ki jih je podprla tudi vlada. 

Avstrijski podkancler Reinhold Mitterlehner je poudaril, da Avstrija ne bi smela zbujati vtisa, da se lahko vsakdo sprehaja čez mejo. "Gre za avtoriteto, suverenost države." 

Komentarjev 7
  • maresem 06:56 30.oktober 2015.

    Je suverena, ko je treba ščititi lopove, tajkune in politične botre.

  • westal 06:45 30.oktober 2015.

    Avstrijski podkancler Reinhold Mitterlehner je poudaril, da Avstrija ne bi smela zbujati vtisa, da se lahko vsakdo sprehaja čez mejo. "Gre za avtoriteto, suverenost države." A Slovenija pa ni suverena država?

  • Lunca 01:20 30.oktober 2015.

    Grki pa se bodo seveda strinjali z zbirnimi centri v svoji državi in zraven še pridno odplačevali svoj velikanski dolg EU? Pa še kaj, tako veliki človekoljubi pa že niso, čeprav ne marajo kravat. Raje spustijo ljudi tja, kjer se ...prikaži več cedita med in mleko, da se razbežijo in poskrijejo po vseh mogočih kotičkih Evrope, kjer jih nesposobni evro-birokrati s kravatami ne bodo našli, da bi jih z letali poslali nazaj.