Ob stresnih dogodkih se razdelimo na borce in begavce, ki se umaknejo. Tudi na drugo stran.
Pred časom sem nekje prebrala, da se v Avstriji pari v povprečju pogovarjajo le osem minut na dan, televizijo pa gledajo kar po tri ure in pol. Menda se jih predvsem zato, ker se ne znajo več pogovarjati in tudi ne poslušati, po petih do sedmih letih loči več kot polovica. O tem, kako je pri nas, podatkov nismo našli.
Vsekakor je uspešnost zveze v veliki meri odvisna od naših pričakovanj in iluzij o tem, kakšen bi moral biti "pravi" partner. Težave namreč pogosteje izvirajo iz napačnih predstav, kaj naj bi ljubezen pravzaprav bila, pa iz nerealnih predstav o sebi, partnerju oziroma partnerskem odnosu.
Komunicirajte. Psihiater Slavko Ziherl ob prihajajočih prazničnih dneh, ko so stiske in občutki osamljenosti najpogostejši, polaga na srce: "S človekom, ki vam je najbližje, o tem spregovorite. Srečni boste le, ko boste živeli v harmoniji s samim seboj in svojimi najbližjimi. Srečal sem mnogo ljudi, ki so imeli dobre materialne razmere, pa niso bili srečni." Vzemite si torej čas in moč za iskanje harmonije!
Noben psihiater ne bo nikoli povedal bistva duševnih motenj, depresij, agresije in samomorilnih misli t.j. pomanjkanje ljubezni DO SAMEGA SEBE, pomanjkanje samozavesti. Da moraš predno ljubiš drugega najprej ljubiti sebe, da ne iščeš ljubezni pri drugih ampak pri sebi in… ...prikaži več do sebe. Da moraš najprej zase poskrbeti šele potem za druge. Šele potem lahko zares ljubiš druge.Ne nikoli tega ne bo noben psihiater rekel. Kaj hujšega! Potem bi polovico psihiatrov zaprlo svoje ordinacije oz. ostali brez služb. Zdravili bi res samo še tiste rprave duševne bolezni kot so shizofrenija in podobno, duševnih motenj pa bi bilo drastično manj. Tudi farmacevtska industrija bi izgubila veliko.