Slovenija bo nadaljevala z izvajanjem novih omejevalnih ukrepov za begunce, je popoldne dejal državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic, kar pomeni, da Slovenija tako kot Avstrija in nekatere druge države na balkanski poti dovoli vstopiti le tistim beguncem, ki so v Nemčiji in v Avstriji zaprosili za azil.
Šefic je ob tem dodal, da je Slovenija ob tem postrila nadzor na svoji zeleni meji in mejnih prehodih s Hrvaško:
"Lahko se vzpostavijo ilegalne migracije, zato smo uvedli drugi in tretji ukrep, to je večji nadzor zelene meje, okrepili smo mejne prehode, da do tega ne bi prišlo," je na novinarski konferenci dejal Šefic in dodal, da ti ukrepi, razen okrepljenih policijskih enot, ne prinašajo novih obrmenitev, ter da na meji zaenkrat niso zaznali večjih ilegalnih migracij.
Vse poteka brez težav
Šefic je pojasnil, da se z migranti opravi enak postopek, kot se je doslej: pregled, registracija, pregled dokumentov, pogovor in registracija z odvzemom prstnih odtisov in fotografiranje.
V pogovorih se ugotovi, kam nameravajo. Migrant dobi registracijski list, kjer je rubrika, kam so namenjeni in kje nameravajo zaprositi za zaščito.''Če kdo zaprosi za azil v Sloveniji, pa nemudoma začnemo postopek,'' je dodal.
Sodelovanje s Hrvaško zgledno
Registracija poteka v Dobovi
Vse aktivnosti ob registraciji pri nas potekajo v Dobovi, po registraciji pa migranti v Avstrijo izstopajo na dveh izstopnih točkah - na mejnih prehodih Šentilj in Karavanke.
Po uvedbi omejevalnega ukrepa je v Dobovo prvi vlak prispel v četrtek zvečer, drugi danes zgodaj zjutraj. Na prvem je bilo 887 ljudi, na drugem 943.
V Dobovi tujce preverjajo na preverjajo na 35 registracijskih mestih in to s pomočjo prevajalcev.
Sloveniji vrnili 40 migrantov
Državni sekretar Šefic je ob tem pojasnil, da je Avstrija na koncu zavrnila 21 migrantov, ki so trenutno v našem centru za tujce.
Center za kontrolo migrantov tudi na drugi strani Karavank
Medtem policija na avstrijskem Koroškem načrtuje, da bi podoben center za kontrolo in registracijo postavili tudi na avstrijski strani predora Karavanke. Obstoječo infrastrukturo na avstrijski strani meje bi lahko podobno kot v Špilju preuredili v roku šestih tednov, ocenjuje policija avstrijske Koroške.
Obstoječe kapacitete bodo okrepili s kontejnerji in šotori, nabavili pa bodo tudi naprave za jemanje prstnih odtisov, preverjanje potnih listov in drugo računalniško opremo.
Za zdaj še ni jasno, kako bodo Avstrijci migrante, ki bodo prihajali v državo, porazdelili med oba sprejemna centra, ko bo še pri predoru Karavanke deloval nov sistem.
Koroški deželni glavar Peter Kaiser se je sicer danes že pritoževal, da je iz medijev izvedel, da bo Koroška dobila nov mejni center za kontrolo migrantov.
- Preberite še: Postopki registracij potekajo že od sinoči
dezurni@zurnal24.si
Preveč so razmišljali. To bi morali delati že zdavnaj prej.
Če mene vprašate,ste za pol leta v zamudi.Bluziči