Slovenija
75 ogledov

Analizo zdravstvenega sistema v Sloveniji vodijo tujci

SMC kongres Saša Despot
Kljub temu, da so v Sloveniji že bile pripravljene analize zdravstvenega sistema, je ministrstvo za pripravo nove najelo več strokovnjakov iz SZO in bruseljskega Observatorija. Ugibanja, koliko bodo stali strokovnjaki iz tujine, so vse glasnejša.

Ministrstvo za zdravje je za pripravo analize zdravstvenega sistema na podlagi katere naj bi izvedli reforme, najelo vrsto tujih strokovnjakov.

"Analiza bo opravljena v tesnem sodelovanju Evropskega observatorija za zdravstvene sisteme iz Bruslja, Oddelka za zdravstvene sisteme in javno zdravje v Regionalnem uradu SZO za Evropo v Kopenhagnu, vključno z Uradom SZO za financiranje zdravstvenih sistemov iz Barcelone," razlagajo na ministrstvu.

Trenutno pri pripravi analize sodeluje pet strokovnjakov: Ellen Nolte iz Evropskega observatorija,  Ewout van Ginneken iz Tehnične univerzi v Berlinu, Josep Figueras, zaposlen na Svetovni zdravstveni organizaciji (SZO) in direktor Observatorija, Tamas Evetovits iz SZO in Jonathan Sylus, zaposlen na LES in Observatoriju. "Skupina strokovnjakov se lahko spreminja – odvisno od potreb in fokusa posamezne faze."

Vajeti bodo v njihovih rokah

"Strokovnjaki SZO so pripravili celovit načrt aktivnosti, ki temelji na zahtevah Evropske komisije, zahtevah Ministrstva za zdravje in prispevku okrog 35 slovenskih strokovnjakov," pravijo na ministrstvu.

Tuji strokovnjaki bodo usmerjali delo naših strokovnjakov, zagotovili sintezo zbranih dokazov in poskrbeli, da bodo na podlagi mednarodnih izkušenj zbrani res najpomembnejši podatki za Slovenijo, ki bodo ustrezno analizirani in predstavljeni, razlagajo na ministrstvu.

Koliko bodo tuji strokovnjaki stali davkoplačevalce?

"V proračunu je za analizo predvidenih 360.000 evrov," pravijo na ministrstvu za zdravje, v javnnosti pa se pojavljajo ugibanja za koliko bo ta številka narasla.

"Marca je v javnosti že odmevala informacija, da naj bi naš zdravstveni sistem pregledali, analizirali in ocenili strokovnjaki svetovne zdravstvene organizacije. Za to naj bi ministrstvo namenilo okoli 360 tisoč evrov. Zadnje informacije so, da bodo trije strokovnjaki svetovne zdravstvene organizacije WHO stali okoli 600 tisoč evrov," pravi poslanka SDS Jelka Godec, ki je na ministrstvo naslovila poslanska vprašanja glede stroškov in razlogov za najem tujih strokovnjakov. 

Analize smo že delali, reforme vseeno ni ...

Zdravniška zbornica Slovenije je skupaj z domačimi strokovnimi združenji in organizacijami že izdelala analizo slovenskega zdravstvenega sistema.

"Predvidevam, da je bilo v zadnjih nekaj letih narejenih precej študij našega zdravstvenega sistema, saj je vsaka vlada obljubljala reforme, ki bi se v našem zdravstvu morale zgoditi že pred mnogo leti. Verjetno te študije ležijo v predalih in bi se jih lahko potegnilo na dan in zgolj in samo posodobilo. Vendar je verjetno precej lažje dati precej veliko količino denarja nekomu in potem dobiti povsem novo študijo – sicer si ne predstavljam, kako lahko trije ljudje, ki nimajo ravno izkušenj s slovenskim zdravstvenim sistemom napišejo kvalitetno študijo o njem?" pa se sprašujejo v državljanski pobudi Za Boljše Zdravje.

sergeja.hadner@zurnal24.si

Obiščite tudi zdravstvene posvetovalnice na forumih med.over.net.

Komentarjev 5
  • dragec 19:31 08.maj 2015.

    SKRATKA, NAJEBALI SMOGA

  • marabunta 12:59 08.maj 2015.

    a ob vseh strokovnjakih, ki jih ima Slovenija, nismo sposobni narediti ene študije in je potrebno iskati strokovnjake zunaj meje, ob tem pa se vprašati kako lahko nek tujec bolje pozna naše razmere in možnosti od nas samih, ....halloooo, tu ...prikaži več spet nekaj smrdi ali pa smo res taki nesposobneži, buuuu ??

  • Ferluci 12:44 08.maj 2015.

    Analize so tako ali tako same sebi namen. Kvečjemu gre za prelivanje sredstev k naročniku in izvajalcu takšnih storitev preko raznih svetovalnih pogodb, projektov in podobno. Stran vržen denar, očitno ga ima zdravstvo še veliko na razpolago.