Slovenija
107 ogledov

Če ne ugovarjaš, plačaš

Ustavno sodišče Anže Petkovšek
Pozor. Sodišče v postopku izvršbe ne preverja, 
ali ste sploh podpisali pogodbo.

“Zavarovalnici sem pred leti dal le povpraševanje za nezgodno zavarovanje, zanimalo me je, kakšen bi bil strošek, in nikoli nisem podpisal pogodbe, oni pa so me bremenili za eno leto zavarovanja,” trdi naš bralec, ki so se mu zaradi okrog tisoč evrov dolga že napovedali rubežniki.

Mislil, da iz tega ne bo nič

Dobival sem dopise s sodišča, ampak ker nisem nič podpisal, sem bil prepričan, da bodo to ugotovili in da izvršbe ne bo, zato se nisem pritožil, pravi bralec.

Na zavarovalnici brez pisnega pooblastila zavarovanca ne smejo razkriti konkretnih podatkov, neuradno pa smo izvedeli, da v konkretnem spisu hranijo tudi podpisano pogodbo.

Izvršba kar brez papirjev

A z izvršbo bi lahko uspel tudi nekdo, ki nima nobenega dokaza o dolgu. Sodišče v izvršilnem postopku namreč obstoja verodostojne listine (pogodbe, računa ...) ne preverja, saj kot pravijo na vrhovnem sodišču, to brez sodelovanja dolžnika tudi ni mogoče. Kdor vloži izvršbo, mora navesti, na podlagi česa, to je navedeno tudi v sklepu o izvršbi, dolžnik pa lahko v osmih dneh od vročitve sklepa o izvršbi ugovarja, pojasnjujejo na vrhovnem sodišču. Dodajajo, da za pripravo ugovora na izvršbo “ni potreben odvetnik, je pa tako kot v vseh pravnih postopkih priporočljiv”.

Če dolžnik ne ugovarja, sklep o izvršbi postane pravnomočen, če ugovarja, pa mora upnik vložiti tožbo. V sodnem postopku pa se potem “preverja obstoj verodostojne listine ali drugi razlogi za ugovor”.

Skoraj nihče na ugovarja

Centralni oddelek za izvršbo na podlagi verodostojne listine je lani prejel 211.199 zadev, ugovorov in pritožb pa je bilo le 12 odstotkov. Zanimivo je, da je bilo lani skoraj osem tisoč manj predlogov za izvršbo kot leto prej in slabih tisoč manj kot 
leta 2010.

Komentarjev 11
  • tadejacop 21:29 16.oktober 2013.

    Z izvršbo se ni nič za hecat. Pri nas v službi redno damo neplačane račune v izvršbo in skoraj vedno so dolžniki presenečeni, da uspemo. Verjetno zaradi podjetja www.izvršba-izterjava.si, ki nam vse to ureja.

  • Igor Golob 20:56 09.marec 2013.

    Saj bi povedal za koga gre,pa mi je že enkrat poslal preko odvetnika da me bo tožil zaradi obrekovanja in njegove časti za 10000,ko sem na spletu objavil da ni plačnik in da se izogiba plačilom računov,pa sem povedal samo ...prikaži več resnico,njegova čast in dobro ime je pa itak taka da noče plačati,prevaranti se znajo posluževati vseh fint pa čeprav nezakonitih

  • marko 20:43 09.marec 2013.

    tako je in ti dobiš dinarčke samo daj rubeš nekomu ki ima denar na računu