Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) pri testu 12 vzorcev zamrznjenih filejev osliča in vitkega soma oziroma pange ni odkrila presežnih vrednosti vsebnosti živega srebra, pri enem od vzorcev pa je bilo preveč kadmija.
Prednosti pred tveganjem
"Ostanki kovin v ribah so posledica njihove naravne prisotnosti v okolju, pa tudi onesnaženja okolja. Vendar pa smo v naših dosedanjih raziskavah ugotovili, da so prednosti uživanja rib bistveno večje, kot je morebitno tveganje zaradi prisotnosti kovin v ribah in drugi morski hrani. Z analizami namreč v ribah večinoma nismo odkrili takšnih količin ostankov kovin, ki bi pomenile tveganje za zdravje ljudi," pravi Tanja Pajk Žontar, vodja raziskav za prehrano na ZPS.
Slovenci pod povprečjem
Slovenci smo glede uživanja rib globoko pod evropskim povprečjem – Evropejec povprečno na leto zaužije nekaj več kot 20 kilogramov rib, Slovenec pa le okoli osem. "Čeprav naj bi po priporočilih prehranskih strokovnjakov uživali ribe enkrat na teden, še bolje dvakrat, so ribe vse redkeje na našem jedilniku," poudarja Pajk Žontarjeva. V šolah in vrtcih pa bi morali z javnim razpisom zagotoviti ribe z minimalnimi kakovostnimi zahtevami, poudarjajo na ZPS.