Svet
87 ogledov

Namesto v Španijo bomo hodili na Baltik

Mediteranska španska obala Profimedija
Brez skrbi, rezervacije v Barceloni vam še ne bo potrebno odpovedati. Prognoza je narejena za leto 2100. Slovenija je med državami, ki naj bi bile, kar se turizma tiče, na boljšem.

Zaradi klimatskih sprememb bi se turisti lahko začeli izogibati Španije in na poletne počitnice raje hodili v Latvijo, ugotavlja študija Evropske unije. Turistična industrija v Južni Evropi, v državah, kot sta Španija ali Italija, je zaradi napovedanih podnebnih sprememb ogrožena, ugotavljajo v poročilu z naslovom "Time is of the essence: adaptation of tourism demand to climate change in Europe".

Vedno bolj vroča in suha poletja v državah, kot sta Španija in Bolgarija, bi lahko imela za posledico daljša sušna obdobja z več goznimi požari in potencialnimi žrtvami. Porast temperatur pomeni tudi preveliko vročino za obisk mediteranskih držav v vrhuncu poletne sezone. Zaradi naštetih faktorjev bi bi lahko bile, kot ugotavljajo v poročilu, južne dežele za turiste manj atraktivne, po drugi strani pa bi lahko zaradi zmernejših poletnih temperatur porast obiskovalcev doživele dežele na severu Evrope.

Evropa kot celota na istem

Ne glede na našteto, turisti še ne bodo kmalu odpovedovali počitnic v Španiji. Prognostična študija se osredotča na leto 2100. Južne mediteranske dežele naj bi glede na ugotovitve v poročilu vsako leto zaradi padca turizma izgubile 0,45 odstotka BDP, kar v primeru Španije pomeni 5,6 milijard evrov letno. Na drugi strani naj bi vzpon turizma na severu prinesel letno 0,32 višji odstotek BDP, kar pomeni, da kontinent kot celota ne bi izgubil.

V študiji, katere avtorja sta Salvador Barrios in Juan Ibanez Rivas, pravijo tudi, da bodo spremembe temperatur vplivale tudi na to, kdaj in kako pogosto bomo v prihodnosti hodili na počitnice. Turisti bi lahko začeli spreminjati svoje počitniške navade v smeri večkratnih krajših oddihov.

V Sloveniji razcvet turizma

Evropa je v poročilu razdeljena na Britanske otoke (Združeno kraljestvo in Irska), južno Evropo (Španija, Portugalska, Italija, Bolgarija in Grčija), dežele južne srednje Evrope (Francija, Avstrija, Češka, Slovaška, Madžarska, Romunija, Slovenija in Hrvaška), severne srednje Evrope (Belgija, Nizozemska, Nemčija, Poljska in Luksemburg) ter severno Evropo (Švedska, Finska, Estonija, Latvija, Litva, Norveška, Islandija in Danska).

Slovenija je uvrščena med države, ki zaradi klimatskih sprememb ne bi izgubljale, ampak bi bile na boljšem. Medtem ko naj bi največ izgubile Španija in Bolgarija, naj bi bile največje turistične dobitnice severne baltske države, kot sta Latvija in Estonija. Razcvet turizma pa študija napoveduje tudi državam v osrednji Evropi, kot sta Slovenija ali Slovaška.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 3
  • blueone 09:23 15.avgust 2015.

    Miha Nemec polepšal si mi dan :-)

  • francl12 09:06 15.avgust 2015.

    to mi deli, jutri začnem zidat apartmaje.....

  • matermila 08:12 15.avgust 2015.

    Bemti,bo treba začet razmišljat,kam na dopust leta 2100.