"Gre za zdravju škodljiv ukrep," o terapevtskih skupinah zdravil, ki združujejo zdravila za isto bolezen, menijo v Nacionalni mreži nevladnih organizacij s področja javnega zdravja 25 x 25. Predsednik Slovenskega zdravniškega društva Pavel Poredoš poudarja, da imajo zdravila različne principe delovanja, kar je še posebno pomembno pri drugi terapevtski skupini, ki se nanaša na zdravila za zmanjševanje visokega krvnega tlaka in holesterola. "Neodvisna stroka k oblikovanju terapevtskih skupin ni bila povabljena," pravi predsednik Združenja kardiologov Slovenije Zlatko Fras. Prva terapevtska skupina za zdravila za želodčne težave je bila uvedena oktobra, uvedba druge pa je iz novembra prestavljena na začetek prihodnjega leta.
Visoka doplačila
Glede na trenutno veljavne cene zdravil bi bolniki z visokim krvnim tlakom za mesečno terapijo morali doplačevati od osem do 16 evrov, bolniki, ki imajo težave s holesterolom, pa od 16 do 26 evrov. Koliko bodo farmacevtske družbe znižale cene teh zdravil, še ni znano. V sindikatu družinskih zdravnikov Praktik.um napovedujejo, da bolnikom z urejeno terapijo ne bodo predpisovali drugih zdravil, čeprav bo treba za zdravila, ki jih že uporabljajo, doplačevati.
Nasprotje interesov
V mreži predlagajo, naj Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) razmisli o drugih možnostih za varčevanje, predvsem o uvedbi participacije za zdravila. "Participacijo pozna večina evropskih držav in ima tudi močan vzgojni efekt," pravi Poredoš.
Na ZZZS pa menijo, da so izjave zdravnikov glede škodljivosti sistema terapevstkih skupin za zdravje bolnikov zavajajoče in opozarjajo na verjetnost nasprotja interesov zaradi sodelovanja zdravnikov s farmacevtsko industrijo. Od zdravnikov, ki sodelujejo v razpravi o terapevtskih skupinah, pričakujejo dokazila, da v zadnjih letih niso dobili prejemkov farmacevtske industrije.
če ni nakazil, so pa razna letovanja/izobraževanja na havajih itd...