Svet
8 ogledov

Mala Berina izgubila bitko

slovenija 27.06.12. dojencek, otrok, rokica, starsi, novorojencek, nega, foto: s Shutterstock
Berina Ibrišević je zaradi birokracije izgubila bitko za življenje.

Berina  se je rodila 17. marca letos. Diagnosticirali so ji bolezen, zaradi katere ni mogla jesti. Ker operacija v Sarajevu ni bila uspešna, so jo napotili v Beograd.

Nato so se začele težave, ker deklica ni imela matične številke, prav tako ne potnega lista, saj njena starša nista zaposlena. Njen oče je dejal, da je dojenčica žrtev administracije, piše bosanski portal Klix.ba.

Policija jih brez dokumentov ni pustila naprej, zato so morali na meji s Srbijo v reševalnem vozilu čakati več ur. Deklica je bila medtem priključena na aparate.

Ko so končno prispeli v Beograd, so se v tamkajšnji bolnišnici znašli pred novimi težavami. Občina ni plačala sto tisoč dinarjev. To je sicer zakonsko določeno, da če operacija ni možna v BiH in je otrok zavarovan, operacijo lahko opravijo v drugi državi, še piše portal.

Nato jim je pomoč ponudila odvetnica iz Srbije, ki jim je obljubila, da bodo težave rešili po pravni poti. Žal je bilo vse skupaj prepozno. Skoraj tri mesece stara dojenčica je 13. junija umrla.

Kot je povedal njen oče za medije v BiH, obmejna policija, čeprav je šlo za nujen zdravstveni primer, o njihovem prihodu ni bila obveščena, zato so morali od pristojnega ministrstva BiH pridobiti ustrezno potrdilo.

Ko so jo končno pripeljali v Beograd, pa Sarajevska županija za deklico ni hotela plačati potrebnih sto tisoč dinarjev za operacijo, čeprav je zdravstveno zavarovana. Dejali so, da tega ne morejo plačati. Deklica je potem dobila sepso in 13. junija umrla v bolnišnici.

Podoben primer trimesečne deklice, ki ni mogla na zdravljenje v tujino, ker ni imela enotne matične številke oziroma potnega lista, je v BiH v minulih dneh spodbudil proteste. Na najbolj množičnih v Sarajevu se je 11. junija zbralo deset tisoč ljudi. Deklica se sicer zdaj zdravi v Stuttgartu.

Kje se je zapletlo?

Proteste so začeli zaradi političnih prerekanj glede enotne matične številke državljanov, zaradi katerih vsi otroci, rojeni po letošnjem 12. februarju, ne dobijo te številke, s tem pa tudi ne možnosti, da bi dobili osebne dokumente.

Zaplet je nastal, ker je z razsodbo ustavnega sodišča BiH 12. februarja prenehal veljati sedanji zakon o enotni matični številki, poslancem pa se ni uspelo dogovoriti za nov zakon oziroma registracijska območja. Republika srbska namreč vztraja, da bi morala biti registracijska območja za izdajo te številke strogo ločena po etničnih merilih. Bošnjaki temu nasprotujejo, saj bi na ta način še naprej spodbujali ločevanje po narodnosti.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.