Slovenija
169 ogledov

Kdo bi skrbel za vaše otroke v primeru smrti

Družina Profimedias
NSi je v sredo v DZ vložila predlog novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, s katerim želijo staršem zagotoviti večjo vlogo pri določanju skrbništva in izvrševanja roditeljske pravice v primeru njihove smrti.

S tem so prehiteli Gibanje za otroke in družine, ki je že zbralo podpise za vložitev podobne novele, a predloga še niso vložili. 

NSi predlaga dve zakonski novosti. Uvesti želi možnost, da stari starši pridobijo oziroma lahko izvršujejo roditeljsko pravico do vnukov, ko starši teh otrok niso več živi oziroma se jim odvzame roditeljska pravica.

V oporoki bi lahko zapisali, kdo naj skrbi za otroke

Prav tako predlagajo, da bi starši z notarskim zapisom ali v veljavni oporoki izrazili svojo voljo glede posvojitve, izvrševanja roditeljske pravice ali skrbništva svojih otrok v primeru njihove smrti. Kot so zapisali pri NSi, podobno pravno ureditev tega področja poznajo v nekaterih primerljivih državah EU.

V NSi opozarjajo, da na tem področju zdaj zeva pravna praznina oziroma je zakon neprimerno urejen. Z novelo zasledujejo načelo zagotavljanja največje možne koristi otrok, svobode odločanja o vzgoji svojih otrok, medgeneracijskega sožitja ter avtonomije urejanja življenjskih razmerij.

Primca so prehiteli po desni

Ravno pred tednom dni je začel teči 60-dnevni rok, v katerem mora Gibanje za otroke in družine zbrati 5000 podpisov podpore, če želi v DZ vložiti predlog sprememb zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Zadostno število podpisov so sicer že zbrali, a novele še niso vložili v parlamentarno proceduro.

V gibanju predlagajo spremembo zakona tako, da bo ta omogočal starim staršem prevzem skrbi za vnuka in tudi posvojitev v primeru, da otrok ostane brez staršev. Predlagajo tudi, da bo moral pristojni organ pri imenovanju skrbnika upoštevati poslednjo voljo enega ali obeh staršev, če sta jo izrazila v obliki notarskega zapisa ali na kakšen drugačen nedvoumen način.

Predlagane spremembe med drugim predvidevajo tudi, da se zaradi varovanja otrokove koristi staršem nemudoma odvzame roditeljska pravica, če ti storijo kaznivo dejanje hujših telesnih poškodb v družini ali če umorijo zakonca, partnerja, svojega otroka ali otrokove stare starše.

dezurni@zurnal24.si

 
Komentarjev 3
  • Avatar Leon
    Leon 17:01 09.september 2016.

    To je zelo dobro zapisano ; "Švica recimo ima neposredno demokracijo in sploh ne sprejema zakonov brez potrdila ljudstva" . Vendar Švica je pravna država v tem je razlika !

  • a04fcc1478065fdf1a95135fefb1e4e18500f9f6 14:16 09.september 2016.

    Oglaševali bodo pač novelo zakona, da pač bo lahko vsak napisal oporoko ali notarski zapis, za zaščito svojih otrok. Zraven bodo pa podturli še da sta mama in oče enako starš 1 in starš 2. Tako kot so zdaj govorili, ...prikaži več da se je spremenil LE prvi člen novele družinskega zakonika, kar niti pod razno ni bilo res. Vsak, ki si je pogledal brošurco, ki je prišla na dom, je lahko videl, da so dejansko hoteli spremeniti več kot le enega (če se dobro spomnim, jih je bilo 6). Oglaševali so seveda le enega, zato da bi zakon šel čez. Še dobro, da so referendumi, da ima folk celo možnost demokracije. (Švica recimo ima neposredno demokracijo in sploh ne sprejema zakonov brez potrdila ljudstva).Tak da, zdej bo spet treba fino fajn pazit, kaj bodo vse uturli v to sicer zelo dobrodošlo spremembo.