Slovenija
145 ogledov

Erjavec: Slovenija lahko brez težav sprejme dva tisoč beguncev

makedonija EPA
Slovenija ne bo več nasprotovala zavezujočim kvotam za razporeditev beguncev po članicah EU, je povedal vodja slovenske diplomacije Karl Erjavec ob prihodu na neformalno zasedanje zunanjih ministrov EU.

Ocenil je še, da za Slovenijo ne bi smela biti težava sprejeti okoli 2000 beguncev, kar naj bi prihodnji teden predlagala Evropska komisija.

Govorka Evropske komisije Natasha Bertaud je pravkar v Bruslju potrdila, da komisija načrtuje predlog za razporeditev še 120.000 beguncev iz Italije, Grčije in Madžarske po članicah unije, kar je skupaj z majskim predlogom 160.000 beguncev. V tem okviru naj bi Slovenija sprejela okoli 2000 beguncev.

"Ta številka, ki se sedaj omenja v javnosti, v medijih, za Slovenijo ne bi smela biti težava. Tudi poveljnik civilne zaščite je javno povedal, da so naše kapacitete nekje 4000 do 5000 beguncev. Tudi sam kot vodja koordinacijske skupine ministrov, ki se neposredno ukvarjajo s to problematiko, lahko potrdim, da to ne bi smel biti problem," je ocenil Erjavec.

Karel Erjavec | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Slovenija po ministrovih besedah tudi ne bo več nasprotovala zavezujočim kvotam. "Smo za to, da se ta obremenitev enakomerno porazdeli. Ne bomo nasprotovali stališču zavezujočih kvot, to lahko povem neformalno, o tem bo seveda še morala odločati vlada. Če želimo zagotoviti enakomerno obremenitev med članicami, bo to nujen ukrep, ker vidimo, da v tem trenutku nekatere članice ne čutijo odgovornosti do tega vprašanja," je pojasnil.

"Gre za zelo hudo humanitarno krizo, ki se žal zaostruje. Vidimo, da se razmere na Madžarskem in tudi v Grčiji zaostrujejo," je izpostavil Erjavec, ki zato pričakuje, da bodo danes govorili o konkretnih ukrepih za preprečitev takšne situacije. "Potrebujemo celovit pristop, skupne rešitve. Ne more biti tako, da nekdo zapira meje," je še poudaril. Meni, da bo pri tem potrebna tehnična in finančna pomoč ter boljša definicija pravil.

Ne kaže, da bi se begunci preusmerili proti Sloveniji

Slovenija po ministrovih besedah za zdaj ne beleži bistvenega povečanja števila beguncev. "Gre za normalne trende," je povedal Erjavec in pojasnil, da podatki v tem trenutku ne kažejo, da bi se balkanska pot beguncev preusmerjala proti Sloveniji.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 27
  • dragec 10:11 06.september 2015.

    vse izbeglice razporediti na Gorenjsem

  • dragec 10:11 06.september 2015.

    vse izbeglice razporediti na Gorenjsem

  • Marine Nicolson 16:55 05.september 2015.

    MCristo kdo se oglaša!!! 20 internetnih liberalnežev, ki stoji za tabo, hodijo od novic do novic in držijo s tabo, brez kakršnihkoli logičnih razlag, hipokrit! Če želiš pomagat ljudem pejd dol v njihovo državo in se tam udeležuj humanitarnih dejavnosti ...prikaži več in svobode človeštva.