Slovenija > Komentarji in kolumne
31 ogledov

Politiki odidejo, manj pravic ostane

Čas bo pokazal, ali niso ukrepi, ki naj bi mlade zaščitili, teh potisnili v še večjo negotovost.

Tjaša Pureber | Avtor: Nik Rovan Nik Rovan
Stran od žarometov so se končala pogajanja o pokojninski in delovni zakonodaji. Morda je to manj spektakularno, a bo na naša življenja vplivalo bistveno bolj kot politična preigravanja elit. Ministru Vizjaku je uspelo, kar je gladko spodletelo Pahorjevi vladi. Po eni strani je deloma umiril apetite delodajalcev, po drugi v kot stisnil sindikate. Vsaka stran je dobila ravno toliko, da lahko razglasi zmago in hkrati igra užaljenost, ker ji ni uspelo še več. Čas bo pokazal, ali niso največ izgubili tisti, ki se jih to najbolj tiče, torej delavci in upokojenci.

Dvom. Za nekaj predlogov, kot sta ukinitev plačanega odmora za malico in ukinitev odpravnin, je bilo jasno, da bodo poželi bes sindikatov. Ter da bodo ti v zameno za njihovo zaustavitev morali popustiti kje drugje. In tudi so. Tako se uvaja nova oblika dela, ki prekerno situacijo mladih širi na upokojence, čeprav je bila sprva mišljena tudi za brezposelne. Glavni argument je izboljšanje socialnega statusa upokojencev. A tudi za mlade je bilo nekoč rečeno, da bodo prek začasnih pogodb dobivali delovne izkušnje. Danes je prekernost zanje običajen način življenja brez pravic. Prav mladi so bili v teh pogajanjih zapostavljeni. Res je, da se negotove oblike pogodb počasi dražijo z namenom, da bi se delodajalcem bolj izplačalo zaposlovanje za nedoločen čas. A dokler je prekerno delo še vedno cenejše, hkrati pa ni ustreznih varoval, da se stroški podražitve tovrstnega dela ne bodo prelevili na pleča delavcev, tako kot so se pri uvedbi dajatev pri avtorskih pogodbah, bodo to verjetno ostale zgolj želje.

Preberite tudi: Reforma, ki nikomur ni všeč

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.