Britanska televizija BBC v enem od prispevkov o Grčiji analizira, katere države so najbolj izpostavljene in bi v primeru bankrota izgubile največ. Ker je Nemčija za Grčijo namenila največ sredstev, bi v primeru, da bi bila razglašena plačilna nesposobnost države, izgubila največ. Takoj za Nemčijo je omenjena Slovenija, ki je izpostavljena z 2,6 odstotka bruto domačega gospodarstva (BBC). Slovenija bi tako nosila relativno največje breme.
PREBERITE ŠE:
-
Grki želijo narediti čim manj, doseči odpis dolgov in dobiti čimveč denarja
-
Cipras popušča, Grčija pripravljena sprejeti večino ukrepov
-
Mlad Britanec na platformi Indiegogo zbira denar za poplačilo grških dolgov
Slovenija je do Grčije izpostavljena na dva načina. Z neposrednimi posojili v višini 263,6 mio evrov posojil – kredit je bil sprva odobren za tri leta, a so ga kasneje spremenili v 30-letno posojilo z 10-letnim odlogom plačila glavnice. Od leta 2013 se torej deset let plačujejo le obresti, Grčija je Sloveniji doslej nakazala za 18 milijonov evrov obresti.
Sodelujemo pa tudi v skladu za stabilnost, ki se je z izdajo obveznic zadolžil na mednarodnih finančnih trgih, države članice EU pa so za ta dolg dale jamstva. Šele če sklad ne bi mogel poplačati obveznic, bi se jamstva izvršila.
Jamstva in posojila dosegajo 3,2 odstotka BDP
Predsednik vlade Miro Cerar in finanči minister Dušan Mramor sta včeraj mirila državljane z besedami, da situacijo obvladujemo in smo bili nanjo pripravljeni. "Od predpostavki, da bi bila izvršena jamstva do kredita, ki je bil izdan, znaša izpostavljenost Slovenije 925 milijonov evrov. Če pa se jamstva izvršijo v višini 165 odstotkov, kar je ob določenih pogojih po pogodbi tudi mogoče, potem je številka 1,2 milijardi, kar v deležu BDP pomeni 3,2 odstotka," je včeraj pojasnil finančni minister.
dezurni@zurnal24.si
Levaki so bili in konec, kaj drugega pa so po tvojem 'novi obrazi'?
Očitno ti je tvoja presvetlost skurila možgane.
levaki prav gotovo ne!