Slovenija
24 ogledov

Kocka se vrti, a kar ne pade

Koalicija Anže Petkovšek
Pozivi. Kot prejšnji teden, le še ostreje: Janša naj odstopi. Danes. Številni sestanki in pogovori, a razpleta verjetno še ne bo.

Pričakovanja. Poleg Državljanske liste (DL) Gregorja Viranta, ki zahteva odstop predsednika vlade Janeza Janše ali glasovanje o zaupnici, v nasprotnem primeru pa bo v desetih dneh zapustila koalicijo, je pričakovanja v Janšo včeraj uperil tudi predsednik države Borut Pahor. Od Janše namreč pričakuje oceno, ali lahko glede na razmere vlada še naprej uspešno opravlja svoje naloge.

Pahor vabi na sestanke

Pahor se sicer namerava ta teden sestati s premierjem, predsednikom državnega zbora in voditelji parlamentarnih strank. O nadaljnjem delu koalicije bodo danes razpravljali tudi v SLS, Desusu in NSi.

Janša: Naredi to sam

Premier se je na Virantov poziv že odzval – predlaga mu, naj vloži konstruktivno nezaupnico. Na desni smo preigrali nekatere možne scenarije.

Možni razpleti: obstoječa koalicija, volitve ali tehnična vlada

Scenarij številka ena: nov mandatar ali nova koalicija

• Iz SDS. Čeprav so kmalu po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) praktično vse stranke koalicije (razen NSi, ki opcije prav tako ne izključuje) Janšo pozvale, naj odstopi, SDS pa naj imenuje novega mandatarja, za zdaj SDS to možnost zavrača. Razlog je v skoraj stoodstotni podpori stranke Janši. Janša pa je povedal tudi, da bi kakršnakoli nova vlada za SDS pomenila odhod v opozicijo.

• Iz PS. V Pozitivni Sloveniji bi glasovali proti morebitni zaupnici premierju Janši. Tako imenovana zamrznitev funkcije predsednika, ki jo je prejšnjo soboto v luči očitkov KPK izvedel Zoran Janković, utegne biti eden od manevrov za večjo kredibilnost stranke kot predlagateljice novega mandatarja. V tem primeru bi ob podpori DL, SLS, Desusa in SD dobili 55 glasov. Vprašanje pa je, ali bi sedanje koalicijske stranke res podprle novega mandatarja iz vrst PS in ali se ne bi v stranki SD zaradi ugodnih javnomnenjskih raziskav raje odločili za predčasne volitve.

Scenarij številka dve: predčasne volitve

• Skrajno. Čeprav glede na izjave parlamentarnih strank najmanj priljubljen scenarij, je glede na trenutni položaj najverjetnejši. Če Janša zaradi pritiskov vloži glasovanje o zaupnici, vlada dobi nezaupnico, novega mandatarja pa jim ne uspe izvoliti, sledijo predčasne volitve.

• SD in SDS. Ti dve stranki sta še pred včerajšnjo objavo nekaterih najnovejših javnomnenjskih raziskav napovedali, da se predčasnih volitev ne bojita, v SD za ta primer celo že pripravljajo vladni program. SDS zaradi zanesljive stalne baze volilcev, SD pa zaradi zanesljivo boljšega volilnega rezultata, kot so ga dosegli decembra 2011. Glasov SD ne bi pridobili le zaradi oddaljenosti padca njihove vlade leta 2011, ampak jih utegnejo prevzeti tudi od PS zaradi obremenjujočega poročila KPK.

• Napovedi. Anketi Mediane in Episcentra, ki sta bili objavljeni včeraj, kažeta, da bi največjo podporo na volitvah trenutno dobili SD, posledice poročila pa bi bistveno manj občutila Janševa SDS kot Jankovićeva PS. Glasove bi po Episcentru pridobila tudi Virantova DL, a vprašanje je, koliko glasov bi prejela, če bi do volitev prišlo prav zaradi vložitve konstruktivne nezaupnice pod taktirko DL.

Scenarij številka tri: tehnična vlada

• Dogovor. Tehnično vlado bi za določen čas lahko dobili, če bi se o imenovanju strokovnjakov na pozicije predsednika vlade in ministrov strinjala velika večina parlamentarnih strank. Ta možnost ostaja zgolj teoretična, saj sta obe največji stranki, tako Janševa SDS kot Jankovićeva PS, javno že povedali, da tehnične vlade ne bi podprli (SDS) oziroma da o njej ne razmišljajo (PS).

Komentarjev 38
  • privat 06:35 15.januar 2013.

    spremembe so nujne...kakšne?? Glavno je da ima narod iger in kruha....in da se ne umešava v delo ustavnih sodnikov!! Če kdo uporabi to karto..pač MORA oditi!

  • ennanova 16:30 14.januar 2013.

    Na čem lahko zgradimo boljšo družboRes, kaj nas druži? Kaj je tisti najmanjši skupni imenovalec, na katerem bi lahko pričeli graditi znosen družbeni ustroj?http://za-misli.si/kolumne/gregor-hrovatin/731-na-cem-lahko-zgradimo-boljso-druzbo

  • feferon 15:52 14.januar 2013.

    Naj ti, ki so organizirali stavke naredijo stranko in polovica državljanov bo volila zanjo.