Slovenija
30 ogledov

Desus: Gre za poceni politično potezo

slovenija 04.03.13, Karl Erjavec, Desus, sestava koalicije, DZ, foto: Anze Petko Anže Petkovšek
Opozicijska SLS že namiguje na podporo interpelaciji, v NSi pa se bodo še izjasnili. Tudi v deliu koalicije so še zadržani, v DeSUS so napoved največje opozicijske stranke označili za poceni politično potezo.

V poslanski skupini SDS so danes napovedali, da bodo vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za finance Uroša Čuferja, in sicer zaradi predloga za razrešitev neizvršnega direktorja v t.i. slabi banki Andreja Širclja. Po mnenju SDS pri razrešitvi Širclja niso bile uporabljene normalne pravne poti.

PS: očitki neupravičeni

Očitki v interpelaciji so po prepričanju vodje poslanske skupine PS Janija Möderndorferja povsem neupravičeni in neutemeljeni. Argument SDS, da razrešitev Širclja s omenjene funkcije pomeni oslabitev opozicije s strani vlade, je v najmanjši meri sprevržen, ker je poslanca na to funkcijo imenovala vlada Janeza Janše, ki takrat ni razmišljala, da bi okrepila nadzor z imenovanjem nadzornika na predlog takratne opozicije, pravi Möderndorfer.

SD: korektno stališče opzicije

Napoved SDS predsednik SD Igor Lukšič vidi "kot korektno stališče opozicije, ki je prej delala drugače". Nedopustno se mu namreč zdi, da je prejšnja vlada "poslanca postavila v vlogo bankirja". Ministrstvo za finance bi sicer lahko naredilo več, je še povedal Lukšič.

V DL zadržani

V DL bodo interpelacijo komentirali, ko oziroma če bo uradno vložena in jo bodo tudi preučili, je povedal poslanec DL Branko Kurnjek. Po njegovem mnenju bi že pred razrešitvijo Širclja v povezavi z (ne)združljivostjo funkcij morda moral ukrepati sam državni zbor.

STA je poskušala za komentar dobiti vodstvo DL, a predsednik stranke Gregor Virant in vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj nista bila dosegljiva.

Desus: poceni politična poteza

Predsednik Desus Karl Erjavec meni, da gre pri napovedani vložitvi interpelacije za "poceni politično potezo". Kot je dejal, ga je odločitev poslancev SDS presenetila, saj je bilo jasno, da gre za nezdružljivost funkcij, kar je ugotovila tudi Komisija za preprečevanje korupcije. "Prej bi lahko dobil interpelacijo, ker tega ne bi storil," je o interpelaciji zoper Čuferja zaradi razrešitve Širclja dejal Erjavec.

Kot pravi predsednik DeSUS, bi vložitev interpelacije razumel, če bi bila vložena zaradi kakšnih bolj resnih razlogov, na primer zaradi neuspešnega pripravljanja proračuna za leto 2014. Vložitev interpelacije, za kakršno so se odločili, pa po Erjavčevih besedah najmočnejši opozicijski stranki ne pritiče, še posebej ne zato, ker je zelo pomembno ohranjati politično stabilnost zaradi bonitetnih ocen Slovenije, pri čemer je minister za finance "gotovo najpomembnejši člen pri vladi".

SLS: Razlogi so drugje

Predsednik SLS Franc Bogovič je izpostavil, da je Čufer v vladi odgovoren za sanacijo bančnega sistema, za ureditev upravljanja državnega premoženja in predvsem za konsolidacijo javnih financ. "Nič od tega v pol leta ni bilo postorjenega, zato mislim, da so to pravi razlogi, zakaj si bo minister Čufer prislužil interpelacijo", je pojasnil. Na vprašanje, ali bodo v SLS glasovali v podporo interpelaciji, je dejal: "Verjamem, da bo stanje takrat, ko bo to na dnevnem redu, podobno, kot je danes, in bo potem tudi ta podpora."

Iz NSi so sporočili, da se bodo glede morebitne podpore interpelaciji izjasnili, ko bo ta pripravljena.

Za uspeh interpelacije sicer predlagatelj potrebuje 46 poslanskih glasov.

Komentarjev 5
  • Miran Polič 14:20 25.marec 2014.

    bando treba odterat z vlade

  • privat 08:13 18.september 2013.

    eno je res...z barabami nemoreš delati...če so hoteli regrese vzeti revežu ,temu se ne bodo odpovedali!!

  • Šemefuky 21:15 17.september 2013.

    Grgravček je modrijan, še malo bo prerok in potem gremo s penzionerji vred v maloro skupaj. Prasca v klobase.